PROJELER

CAMI PROJESI

Yaklasik 250 kisilik Cami projesi tasarimi Sonay Ilbay Mimarliga aittir.ALMANYA - AACHEN- YUNUS EMRE CAMİİ DEKORASYON PROJESİ
12.05.2018 tarihinde, Almanya’nın Aachen şehrinde, Yunus Emre Kültür Merkezi ve Camisi’nin açılışı yapılmıştır. Kütüphane, Seminer Salonu, derslikler, Cami ve 12 daireden oluşan yapı, 3200 metrekarelik arsa üzerinde yeralmaktadır.
Cami, 14 metre genişliğindeki cam kubbesi ve 40 metre yüksekliğindeki Minaresi ile Avrupa’da tek olma özelliğine sahiptir.

. Yapının iç mekan  projeleri Yüksek Mimar Sonay İlbay tarafından yapılmıştır.Dekorasyonda; bilimsel, sanatsal, dini ve teknik konular ve gereklilikler birarada ele alınarak proje çalışması yapılmıştır.Cami iç mimarisinde; dini inançlarımız, tarihimiz, kültürel ve sosyal yapımız ile konsept kararları alınmış, Türk-İslam sanatının, günümüz malzeme ve teknikleriyle hayat bulması hedeflenmiştir.Hat, vitray, alçı rölyef ve metal süslemelerle, evrensel düzen ve sonsuzluk ifade edilmiştir.ANKARA - AYŞE HATUN ÖZDEN CAMİİ DEKORASYON PROJESİ
Ankara'da yeralan Cami'nin İç mekan yerleşim, dekorasyon ve tezyinat projeleri Sonay İlbay Mimarlık tarafından yapılmıştır. İş insanı Süreyya Özden tarafından yaptırılan, 2017 yılında inşaatına başlanan Cami, 2022 yılında ibadete açılmıştır.

Kapalı alanda cemaat kapasitesi 1800 kişiliktir.

Caminin kubbe ve Aslangöğsü tasarımları Sonay İlbay Mimarlığa aittir.Caminin kapıları Mescid-i Nebevi’nin kapılarına benzer olarak yapılmıştır.

Minber ve Vaaz kürsüsü ceviz ağacından yapılmış olup, üzerine sedef kakma uygulanmıştır.Üzerlerine Kelime-i Tevhid yazılmıştır.

Mihrap, Kabe kapısı şeklinde tasarlanmış olup, üzerine Kabe örtüsü aslına uygun olarak yaptırılıp, asılmıştır.

Mihrap duvarındaki camlı alana Bakara suresinin son 2 ayeti yazılmıştır.


Aslangöğüslerinde;

-Ey ihtiyaçları karşılayan,

-Ey duaları kabul eden,

-Ey sesleri, yakarışları işiten,

-Dualarımızı kabul eyle ya Rab,

Hat yazıları yazılmıştır.

Kubbenin ortasında İhlas Suresi, Kubbe çemberinde ise, Besmele, Fatiha Suresi, Ayet_el Kursi ve Nur Suresi 35.Ayet yazıları vardır.

Kubbede 6 adet Allah yazısı, imanın 6 şartını simgelemektedir.
SİNOP - BOYABAT CAMİİ DEKORASYON PROJESİ

Sinop'un Boyabat ilçesinde yeralacak Cami'nin Mimari Proje Danışmanlığı ve iç dekorasyon projeleri Sonay İlbay Mimarlık tarafından yapılmıştır. 

Boyabat - Hacı Ergün Gürbüz Camii 02.02.2021 tarihinde ibadete açılmıştır.AVUSTURYA-KUFISTEIN MESCİT DEKORASYON PROJESİ

Kufistein'da Fabrika binasından, Türkler için Sosyal merkez ve Mescit'e dönüştürülen yapının dekorasyon Projeleri Sonay İlbay Mimarlık tarafından yapılmıştır. 
WİNTERTHUR - TÜRKGÜCÜ KÜLTÜR MERKEZİ İÇ MİMARİ PROJESİ  - İSVİÇRE


İsviçre'nin Witerthur Şehrinde yeralacak Kültür merkezinin içindeki Dinlenme salonu, Kütüphane ve Çalışma Salonu, Mescit ve sirkülasyon alanlarının İç Mimari Projeleri Sonay İlbay Mimarlık tarafından projelendirilmiştir.


AACHEN - YUNUS EMRE CAMİİ DEKORASYON PROJESİ  - ALMANYA

Almanya’nın Aachen Şehrinde, 3bin metrekarelik alana inşa edilen Kültür Merkezinin içinde Cami ve sosyal aktivitelerin gerçekleştirileceği salonlar ve kütüphane yeralmaktadır. Dekorasyon Projesi Sonay İlbay Mimarlık tarafından yapılan Cami’de yaklaşık 1000 kişi ibadet edecektir.
 


 İSTOÇ CAMİİ DEKORASYON PROJESİ - İSTANBUL

İstanbul’da İstoç’ta yapımı devam eden Caminin Dekorasyonu ile ilgili konsept proje çalışması yapılmıştır. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI CAMİİ -ANKARA


     Dini Sosyal Hizmet Vakfı tarafından yaptırılan Diyanet İşleri Başkanlığı Camii İnşaatı, Ankara’da Eskişehir yolu üzerindedir.

     Yapının toplam alanı 92.733m2dir. 23.125 m² oturum alanına sahip 3 adet bodrum kat, 3.500 m² oturum alanına sahip çok amaçlı sergi ve bekleme mahiyetti alt zemin kat, 2.700 m² oturum alanına sahip cami katı ve 958 m² oturum alanına sahip mahvel katı olarak 6 kat bulunmaktadır.

     Caminin kapalı alanında 5000 kişi aynı anda namaz kılabilmektedir.Cami avlusunda da namaz kılma imkanıyla bu sayı 30000’e ulaşmaktadır.

 
     Sonay İlbay Mimarlık tarafından dekorasyon ve tezyinat projeleri yapılan Ahmet Hamdi Akseki Cami'sinde hat, çini, cam, mermer ve ahşap gibi çeşitli alanlardaki tasarım çalışmalarının bütünlük içinde, ortak bir konsepte buluşması hedeflenmiştir.Konsept kararları alınırken, malzeme, akustik ve aydınlatma kriterleri doğrultusunda, kendi alanında uzman sanatçılar ve bilim adamlarının bilgileri ışığında projelendirme çalışması yapılmıştır.

MERT AKIŞKAN GÜCÜ YÖNETİM BİNASI-İSTANBUL

Sonay İlbay Mimarlık tarafından projelendirilen yapı, Ümraniye'de 4500 mertrekarelik inşaat alanına sahiptir.


Şu anda 70 Kişinin çalıştığı binada, ileride personel artışı olabileceği düşüncesiyle tasarım adımları atılarak, açık ofis sisteminde buna göre kablolama, aydınlatma ve havalandırma sistemleri düşünüldü. Zemin katta yer alan Showroom'da firmanın eğitim, sanayi, savunma gibi alanlarda öncülüğünü yaptığı ürünler ile ilgili maketlerin sergileneceği alan oluştutuldu. 
  

PROF. G. BASKAN EVİ TADİLAT VE DEKORASYON PROJESİ-ANKARA


     Bilkentte yeralan konutta, ahşap imalatlar Sonay İlbay tarafından projelendirilmiştir.GAYE KAYA HUKUK BÜROSU TADİLAT VE DEKORASYONU-ANKARA


     Apartman katında yeralan büro, yerden ısıtma sistemi, havalandırma tesisatı ve yeniden yerleşim projesiyle, konuttan, işyerine dönüştürülmüştür.                            


HALKBANK ÇAĞRI MERKEZİ-ANKARAHalk Bankası Genel Müdürlüğü içinde yeralan merkez, yaklaşık 1000 metrekarelik alan içinde projelendirilmiştir.      PREFABRİK TEKSTİL FABRİKASI- ZONGULDAK     Yaklaşık 500 işçinin istihdam edeceği tekstil fabrikası, 7350 metrekaredir ve prefabrik sistemle inşa edilmiştir.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ STERİLİZASYON MERKEZİ YERLEŞİM PROJESİ


Kocaeli Üniversitesi Sterilizasyon Merkezi için bir özel bir firmanın yerleşim planı çalışması yapılmıştır.
HALKBANK ŞUBELERİ DEKORASYON PROJELERİ
 
18 yıllık bankacılık mimarisi deneyimiyle Sonay İlbay tarafından tasarımı ve uygulama projelerinin kontrollüğü yapılan banka şubesi projelendirme çalışmaları 40’dan fazladır. Bu çalışmalar, Sonay İlbay’ın Halk Bankası’ndaki Mimarlık mesleğini gerçekleştirdiği dönemde yapılmıştır.

Temelden Mimari projesi çizilen Banka Şubeleri;

-T.Halk Bankası Urla Şubesi, (uygulanmıştır)

-T.Halk Bankası Fethiye Şubesi, (uygulanmıştır)

-T.Halk Bankası  Eskişehir Şubesi, (Projesi çizilmiştir)

Bu yapılar; banka hizmet binası olmalarının yanısıra, üst katlarda lojman olarak da projelendirilmiştir.