BANKA ŞUBESİ KONSEPT PROJESİ


Konsept, farklı bir tarz ve sıra dışı düzen yaratarak, bir kurumun markalaştırılmasıdır. Kurumun ürünleri, bu konsept çerçevesinde dikkatimizi çeker. Algı ve konsept birbiriyle bağlantılı olarak, kurumun markalaşmasında önemli rol oynar.
Kurumsal kimliğin, tüketicilere iletilmek istenen kurum misyonunun yaratılması ancak konsept tasarımlarının oluşturulmasıyla mümkündür.
Günümüzde Bankacılık sektöründe de,  mimari konsept çalışmaları yapılmakta, şubelerin işlevsellikleri doğrultusunda, aynı tarz ve donanım ile, tüketicinin kurum algısı sağlanmaya çalışılmaktadır. 
İnternet bankacılığı ve ATM’lerle şubelerdeki işyükü hafiflemiş, Banka şubesi fonksiyon şemaları değişmiştir.
Modern bankacılıkta müşteri ilişkileri yetkilileriyle (MİY) birebir görüşme imkanları sağlanmıştır. Bu doğrultuda mobilya tasarımları ve yerleşim planları oluşturulmuştur. Müdür odaları kolay ulaşılabilir yerler olarak projelendirilmekte, arka ofis denilen, bankolarla bağlantılı kısım halkın kullanımına kapalı olarak yerleşimi yapılmaktadır.


18 yıllık bankacılık mimarisi deneyimiyle Sonay İlbay tarafından tasarımı ve uygulama projelerinin kontrollüğü yapılan banka şubesi projelendirme çalışmaları;

2 banka katı ve 1 lojman katından oluşan şubenin uygulamaprojeleri Sonay ilbay tarafından çizilmiştir. Zemin ve üst katta MİY + Banko + Arka ofis +arşiv yer almaktadır. Müdür odası üst katta projelendirilmiştir.
 


 
                                      
 

 

 
 
 
6 kattan oluşan Şube binası,  personel sayısı yüksek bir şube için tasarlanmıştır.
Temelden uygulama projesi olarak çizilen projeler dışında, 40’dan fazla şube tadilat ve dekorasyon projesi,  Sonay İlbay’ın Halk Bankası’ndaki Mimarlık mesleğini gerçekleştirdiği dönemde yapılmıştır.
Uygulamalardan fotoğraflar…

                                           Ankara-Halkbank Ümitköy Şubesi                              
            
Ankara-Halkbank Ümitköy Şubesi 
   
                           
Aydın-Halkbank Şubesi
 
 
  İstanbul-Halkbank Gültepe Şubesi