OFİS BİNASI TASARIMI

     Ofisler, birçok çalışanın ikinci adresi, günlük yaşantısının önemli bir bölümünü geçirdiği mekanlardır. Mobilya donanımları, aydınlatma, ısıtma, havalandırma,  fonksiyonellik ofis mimarisinin en önemli unsurlarıdır. Çalışma ortamındaki konfor, iş verimliliğini ve yaratıcılığı büyük oranlarda etkilemektedir.
     Günümüzde şirketlerin hedefledikleri yatırımların başında iyi bir ofis binası yeralmaktadır. İstanbul Ümraniye’de yeralan Mert Akışkan Gücü Yönetim Binası da böyle bir hedeften yola çıkarak, yönetim, proje, teknik koordinasyon birimlerine ofis ve showroom olarak tasarlandı.

      Mimari projesi Sonay İlbay Mimarlığa ait olan bina, 4500 metrekarelik inşaat alanına sahip.Binanın mimari tasarım aşamasında, modern ve yalın çizgilerde oluşumu hedeflendi. Arsanın rantabl kullanılmasına dikkat edilerek, cephelerde alan kaybına sebep olunacak girinti ve çıkıntılardan kaçınıldı.Dolayısıyla cephelerde dolu-boş dengesi içinde, giydirme cephe tasarımı yapıldı.
     İç mekanın oluşumunda, merdiven ve asansörlerden oluşan çekirdek etrafında yönetici, toplantı odaları ve açık ofis sitemi yer almaktadır.Şu anda 70 kişinin çalıştığı binada, ileride personel artışı olabileceği düşüncesiyle tasarım adımları atılarak, açık ofis sisteminde buna göre kablolama, aydınlatma ve havalandırma sistemleri düşünüldü.
     2 Bodrum + zemin + 3 ofis katından oluşan binanın bodrum katlarında depo ve garaj yeralmaktadır.
     Zemin katta yer alan Showroom’da Firmanın Eğitim, Sanayi, Savunma gibi alanlarda öncülüğünü yaptığı ürünler ile ilgili maketlerin sergileneceği alan oluşturuldu.
 
 
  
     Showroom’da alçı asma tavan, döşemedeki mermer motifiyle izdüşüm oluşturacak şekilde tasarlandı. Alçıplak asma tavanın esnek biçimlendirme özelliğiyle gizli aydınlatma oluşturuldu.
Showroom alanının yarısını oluşturan galeri boşluğu, mekanda ferahlık ve akıcılık sağlamıştır.
 
 
 
 
  
     Açık Ofis sistemiyle projelendirilen iç mekanda modern mobilyalarla yerleşim yapıldı.Açık ofislerde döşeme kaplaması olarak halı tercih edildi.Halı döşeme kaplamasıyla, akustik açıdan sesin emildiği daha sesiz bir ortam oluşturuldu.Tavanlarda, perforemetal asma tavan kullanıldı.Perfore metal asma tavanlar, modüler ve kolay takılıp-sökülebilme özellikleriyle, tavanda yeralan aydınlatma ve havalandırma tesisatlarına ulaşımı kolaylaştırmaktadır.60x60 cm ebadındaki metal plakalar arasında, aynı modülasyonda, aydınlatma armatürleri ve havalandırma menfezleri yeralmaktadır.

     Açık ofislerde kullanılan beyaz ve bej tonlarındaki duvar boyası ve mobilyalarla, aydınlık ve sakin mekanlar oluşturulmak istenmiştir.Açık ofis-galeri bağlantısıyla mekanın akışkanlığı hedeflenmiştir.
,
       
Yönetici odaları, modern çizgilerden oluşan ahşap mobilyalar ve deri koltuklardan oluşturuldu. Döşeme kaplaması laminat kaplamadır.Tavanda, alçıplak asma tavan uygulaması yapılmıştır. Alçıplak tavan seçimiyle, daha dekoratif, yer yer endirek aydınlatmalı yüzeyler oluşturulmuştur. Laminat parke ve ahşap kaplamalı mobilya seçimi, daha sıcak bir atmosferin oluşumunu sağlamaktadır.Koltuklarda, dayanıklılık ve prestijli görünüm için deri kaplama  kullanılmıştır. Pencereler, gün ışığından maksimum fayda sağlamak ve dış mekanla görsel bağlantı kurmak amacıyla az kayıtlı, geniş boyutlarda pivot pencere olarak tasarlanmıştır.